Joomla Hosting Hizmeti Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Joomla Nedir?

Joomla bugünün internet dünyasında en yaygın kullanılan İçerik Yönetim Sistemlerinden(CMS) biridir. Bu sayede metin, video, resim, makale ve çok daha fazla içeriği yönetmenizi sağlar. İçerik Yönetim Sistemleri ile, çok fazla teknik bilgimiz olmasa bile dinamik web siteleri ve uygulamaları oluşturabiliriz. Joomla açık kaynak kodlu geliştirilen ve tüm dünyada neredeyse tüm dillerde kullanabileceğimiz bir İYS’dir. Sahip olduğu 3000’den fazla 3. parti eklenti sayesinde(çoğu ücretsiz) son derece geliştirilebilir ve esnektir. Eklentiler sayesinde fotoğraf galerisi, ziyaretçi defteri, online alışveriş sepetleri, blog, forum ve her türlü form gibi düşünebileceğiniz bütün ihtiyaçları giderebilirsiniz. Kale gibi sağlam inşa edilmiş yapısı Joomla’nın herhangi bir eklentiye gerek duymadan anlık 5000 ziyaretçiye kadar hizmet vermesine olanak tanır.

Kimler Kullanmalı?

Joomla herkes tarafından yüzlerce değişik amaç için kullanılabilir. Haber siteleri, topluluk siteleri, bloglar, eticaret siteleri, fotoğraf ve sosyal paylaşım siteleri ve tabiki kurumsal amaçlarla kurulabilir. Kısaca güçlü, geliştirilebilir, ve çok dilli bir içerik yönetim sistemine ihtiyaç duyan herkese hitap etmektedir. Buna rağmen, Joomla’nın  tüm marifetlerini sergileyebilmesi için çok iyi optimize edilmiş bazı özel sunucu donanımı ve yazılımları gerektirmektedir.

Joomla Hosting – Neden Özel Olarak Optimize Edilmiş Sunucuda Olmalı?

Joomla’nın motorunda ihtiyaç duyduğu bir takım fonksiyonların sunucu üzerinde güvenlik ihlallerine mahal vermeden çalışıyor olması gerekir. Bu işlevler desteklenmezse Joomla’nın bazı parçaları yada tamamı çalışmayabilir. Joomla Hosting satın almadan önce hizmet sağlayıcıdan bu şartları taşıdığından emin olmalısınız. Ayrıca Hosting firması gerekli tüm bileşenleri sağlamasının yanında -makul fiyat, yüksek öncelikli destek, düzenli yedekleme ve performaslı bir veri merkezi- şartlarını da sağlamalıdır.

Joomla’nın Düzgün Çalışması İçin Gerekli Teknik Şartlar Nelerdir?

Joomla diğer tüm dinamik İçerik Yönetim Sistemlerinde olduğu gibi sunucu tarafında çalışan bir betik diline ihtiyaç duyar. Joomla 1.5 için minumum PHP 4.3.10 sürümü gereklidir fakat tavsiye edilen sürüm PHP 5.2 ve üstüdür. Veritabanı için MySQL 4.1.x ve üstü gereklidir. Joomla 1.5 maalesef MySQL 6.x ile uyumlu değildir. Detaylı sistem gereksinimleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Temel web sunucusu Apache 2.x ve üstü sürümler tavsiye edilmektedir(min. 1.3.x) Ayrıca mod_mysql, mod_xml ve mod_zlib özellikleri açık olmalıdır. Alternatif olarak Joomla Microsoft (IIS) sürüm 6 ve üstü sunucularda da çalışabilmektedir.Sunucu tabanlı resim boyutlandırma ve işleme özelliklerini kullanmak için Apache sunucuda GD Lib yada iMagick kütüphanelerinin yüklü olası gerekmektedir.

Ayrıca URL rewrite özelliğinden faydalanmak için mod_rewrite eklentisi yüklü ve özel .htaccess uyarlamalarına izin vermelidir. URL rewrite eklentisi www.sitemiz.com/123123/article-33/123123.html şeklindeki adresleri www.sitemiz.com/bilgisayar/sony/vaio.html şeklinde anlaşılır ve arama motorlarına göre daha iyi optimize edilmiş bir yapıda sunmamızı sağlar.

 

 

Joomla 2.5.x, 1.7.x ve 1.6.x Gereksinimler

Yazılım Tavsiye Edilen
Minumum
Bilgi İçin
PHP 5.3 + 5.2.4 + http://www.php.net
MySQL 5.0.4 + 5.0.4 + http://www.mysql.com
Apache
(mod_mysql, mod_xml,
and mod_zlib etkin olmalı)
2.x + 2.x + http://www.apache.org
Microsoft IIS 7 7 http://www.iis.net

Joomla 1.5.x Gereksinimler

Yazılım Tavsiye Edilen
Minimum Bilgi İçin
PHP 5.2 + 4.3.10 http://www.php.net
MySQL 4.1.x + 3.23 http://www.mysql.com
Apache
(mod_mysql, mod_xml,
and mod_zlib etkin olmalı)
2.x + 1.3 http://www.apache.org
Microsoft IIS 7 6 http://www.iis.net

 

Bir Cevap Yazın