WordPress 3.5 Sürümü ve Yenilikler

WordPress Ortam Yöneticisi

 

WordPress tarihinin belkide en çok beklenen yeniliği nihayet 3.5 sürümü ile geldi. Ortam yükleme uygulamasının wordpress için uyarlanmasından beri son kullanıcılardan çekirdek kod geliştiricilere kadar  herkes yeni ve basit bir ortam yükleyicisi için neredeyse ağlıyordu. Sonunda 3.5 sürümü ile bu özellik istenilen düzeyde geliştirildi ve wordpress çekirdek geliştirme tarihinin en güzel girişimlerinden biri oldu.

Yeni wordpress ortam yöneticisi ortam dosyalarının (genellikle resim formatı fakat diğer formatlarda yüklenebilir) yüklenmesi ve yönetilmesi işini eskiye oranla çok daha basitleştiriyor. Herşey göz önünde ve anlaşılır bir yapıda. Yazı alanının üstünde neredeyse gizli duran bir simge yerine artık ‘Ortam Ekle’ gözle görünür bir düğme mevcut.

media-manager
wordpress ortam ekle menüsü

Ortam Ekle düğmesine tıkladığınızda artık gerçekten büyük ve göz dolduran, ayrıca dosyaları sürükleyip bırakabileceğiniz bir alan var. Bu yönüyle aslında son birkaç sürümde kullanılan fakat son haliyle çok daha kusursuz çalışan bir deneyim olmuş. Ama yinede eski sisteme alışmış bir kullanıcı iseniz ‘Dosya Seç’ düğmesine basarak geleneksel dosya yükleme işlemini yapabilirsiniz.

ortam-ekle
wordpress ortam ekle sürükle bırak arayüzü

Daha önce yüklediğiniz ortam dosyalarıyla da çok rahat çalışabileceğiniz bu yeni arayüz ile herhangi bir yazıya resim eklemek veya farklı resimlerle galeriler oluşturmak eskisinden binlerce kat daha basit diyebiliriz. Eskiden galeri oluşturmak için yeni resim ekledikten sonra pencereyi kapatıp tekrar açmak ve resim detaylarıyla uğraşmak çok fazla zamanımızı alıyordu. Artık ortam yöneticisini kapatmadan aynı pencerede ‘Öne Çıkarılmış Görseli’ de belirleyebiliyoruz. Neredeyse tüm ortam dosyası işlemleri tek ekranda diyebiliriz.

 

Twenty Twelve (Yirmi Oniki 2012 Teması)

 

Yirmi Oniki teması 3.5 sürümü ile varsayılan olarak gelen yeni bir tema. Hatırlayacağınız gibi bir kaç temel sürüm önce wordpress geliştiricileri eski ‘Kubrick’ temasına son verip yeni bir tema yüklemeye karar vermişlerdi. Bu karar ertesinde 2010 yılında yirmi on (Twenty Ten) 2011 yılında yirmi onbir (Twenty Eleven) ve nihayet 2012 yılında yirmi oniki (Twenty Twelve) teması çıkarıldı.

Yirmi Oniki teması gerçekten çok sade ve kullanışlı bir tema. Tamamen duyarlı (responsive) olarak tasarlanan bu tema farklı görünüm boyutları ve ekranlarda (iPhone, iPad ve diğer akıllı cihazlar vs) sorunsuz olarak çalışmaktadır. WordPress 3.4 sürümünde admin paneli duyarlı bir tasarımdayken artık varsayılan tema ile önyüzde duyarlı bir yapıya kavuştu. Eğer 3.4 sürümü kullanıyorsanız sadece bu temayı indirip kullanabilirsiniz.

Bu yeni temada daha iyi bir yazı karakteri yönetimi, ana sayfa şablonu, farklı kolon ve bileşen alanları için detaylı seçenekler mevcut. Ayrıca alt tema (Child Theme) oluşturmak içinde son derece kullanışlı ve esnek bir tema olduğunu söyleyebiliriz.

Son olarak wordpress 3.1 sürümünden beri kullanılan yazı formatı(Post Format) özelliğini bu yeni tema ile hemen kullanabilirsiniz. Yazı içeriğinize göre görselliğini değiştirebileceğiniz formatlar hazır olarak sunulmaktadır.

 

Yüksek Çözünürlük, HiDPI – Retina Yönetim Paneli!

 

Düşük çözünürlük rahatsızlığından yakınan herkes için müjde: Artık yirmi oniki teması ve yönetim paneli tamamen yüksek çözünürlük görsellerden oluşuyor. Son model Apple sahipleri artık retina ekranın keyfini sürebilirler.Aslında yüksek çözünürlük ile alakalı ilk adımlar yine 3.4 sürümü ile atılmıştı. Fakat sadece simgeler ve yönetim paneli görünümü düzeltilmişti. 3.5 sürümünde CSS kodları özellikle baskı işleme için yeniden düzenlenmiş ve bu sayede sadece baskı için değil, daha gelişmiş kod seçenekleri içinde CSS3 etiketleri kullanılmış.

 

Bağlantılar (Links Manager) Kaldırıldı

 

baglantilar

Admin menüsünde çok gereksiz bir yer işgal eden “Bağlantılar” menüsü nihayet bu sürümle birlikte kaldırıldı. Çok eskiden hatırlayacağınız gibi bu işlevi yapan “Blogroll” adlı bir menü vardı ve burada arkadaş blogları listeleyebiliyorduk. Çok kısa bir süre sonra WordPress’in bir blog yazılımı değil çok iyi bir İçerik Yönetim Sistemi olduğun anlaşıldı ve bu menü “Bağlantılar” olarak değiştirildi, bu sayede istediğimiz URL kayıtlarını buraya girip bileşen olarak kullanabiliyorduk.
Mevcut kurlumlarda bu menü hala yerini koruyor fakat yeni kurulum tüm WordPress’lerde artık bu menü yok. Israrla kullanmak isteyenler bu menüyü artık bir eklenti olarak indirebilirler.

 

Gözde (Favori) Eklentiler

 

Web geliştiricilerin sıklıkla yaptığı WordPress kurulumu, güncellemesi ve sıfırlama işlemlerinden hemen sonra yapılan rutin eklenti kurulumları bu sürüm ile daha da kolaylaştırılmış. Kendi tarzınıza göre her WordPress kurulumunda olmazsa olmaz eklentiler mevcuttur. Artık WordPress eklenti sitesine gidip WordPress.org kullanıcı adınızla giriş yaptığınızda her eklentinin kendi sayfasında “Favorite” şeklinde bir düğme görebilirsiniz. Bu düğmeye tıkladığınızda artık o eklenti gözde eklentileriniz listesine kaydedilmektedir.
WordPress 3.5 kurulumlarında artık tek tıklamayla tüm gözde eklentilerinizi bir seferde kurabiliyorsunuz. Admin sayfasında Eklentiler > Yeni Ekle menüsüne tıkladıktan sonra üst tarafta ”Yükle”, ”Popüler” şeklindeki linklerin hemen sağ tarafında ”Favoriler” şeklinde bir menü daha çıkıyor. Buraya tıkladığınızda WordPress.org hesabınızla giriş yapacağınız bir alan çıkıyor. Giriş yaptıktan sonra yüklemek istediğiniz eklentileri seçerek istediklerinizi hemen kurabiliyorsunuz.

 

Basitleştirilmiş Başlangıç Sayfası

 

Başlangıç sayfası WordPress’e yeni başlayanlar için biraz karmaşık gelebiliyordu. Aslına bakarsanız bu alanda belki de sadeleştirebilecek daha birçok unsur bulunmakta fakat WordPress yeni sürümüyle Admin sayfasının daha hızlı çalışması ve sık kullanılan, hakkında sayfası, tema ayarları vs gibi ortak işlemler için daha kolay bir arayüz tasarımına gitmiş.
Başlangıç sayfası düzeltmelerine ek olarak Gizlilik sayfası Okuma Ayarları menüsünün altına eklenmiş. Bu küçük gibi görünen adımlar aslında kullanıcı deneyimini daha da sadeleştirmek için WordPress ekibinin ne kadar özverili çalıştığının bir göstergesi.

 

WP_Query İyileştirmesi

 

WordPress 3.5 sürümüne eklenen bir başka Geliştirici aracıda WP_Query fonksiyonuna post__in değişkeni ile yazılar içindeki özel döngüleri aktaran bir düzenleme olmuştur. post__in bir süredir kullanılabilirdi ve virgülle ayrılmış yazı ID bilgilerini getiriyordu fakat artık orderby parametresi atanmışsa sayfa ID sıralaması artık buna bağlı olarak değişiyor. Kısacası post__in içindeki ID’lerin sıralaması artık daha önce toplandıkları verilerin sıralamasıyla aynı oldu. Daha önceden basitçe nümerik olarak sıralanıyordu.

 

Bu durum WordPressi daha çok CMS tarzı kullananları pozitif yönde etkiliyor diyebiliriz. Zira Geliştiriciler bu sayede parçalı olarak özel içerik sayfalarının nasıl listeleneceği ve görüneceği hakkında daha fazla kontrol sahibi oldular.

Bir Cevap Yazın