WordPress Eklenti Güncelleme Bildirimlerini Kapatma

Birçok insan gibi bende “En iyisi en son modelidir, yada versiyonudur” diye düşünürüm, yada böyle bir önyargımız vardır. Fakat iPhone 4 cihazımı IOS 7 sürümüne adım adım yükseltirken sanki her adımda ölümüne yaklaştırmışım; yeni farkediyorum. Yavaşlama, hantallaşma ve donma gibi birçok yan etkiyi beraberinde getirdi. Buradan özlü söz kategorisinde kılçıksız, yağ gibi bir hayat tecrübesi paylaşmak istiyorum.

[su_note note_color=”#F6DD7E”]”Sakın Güncelleme Yapmayın!”[/su_note]

Yapmayı planladığınız güncelleme yaşam kalitenizi bir üst basamağa taşıyacaksa yada zaten güncelleme var olan bir hatayı gideriyorsa (çoğu zaman giderdiğini iddia eder, garanti vermez) o zaman güncelleme yapabilirsiniz. Aksi takdirde yeni sorunlara sebebiyet verebilir.

Asıl konumuza dönersek, özel WordPress projelerinizde çoğu zaman kullandığınız eklentilerde değişiklikler yapmanız gerekebilir. Bu değişikliklerden sonra siz yada diğer sistem yöneticileri yanlışlıkla bahsi geçen eklentiyi güncelleyebilir. Eğer yedeğini almadıysanız böyle bir durum tüm emeğinizin araya gitmesi demektir. Ayrıca kırmızı pop-up şeklinde bir uyarı bilinçaltınıza sürekli “daha iyisi varken kötüsünü kullanıyorsun” mesajı gönderiyor olabilir.

beni_guncelle

Varsayalım, kendi ellerinizle müdahale ettiğiniz eklentilerin yanlışlıkla güncellenmesini istemiyorsunuz, fakat resimde görüldüğü gibi sizi yada diğer kullanıcıları rahatsız etmesini de istemiyorsunuz. Yapmanız gereken eklenti klasöründeki genelde main.php diyebileceğimiz sürüm kayıtlarının olduğu .php dosyasındaki “version” değerini mevcut olandan çok daha yüksek bir sayıya, mesela 999 gibi, eşitlemeniz gerekiyor. Eklenti sizin girdiğiniz versiyona gelene kadar:) rahatsız edilmeyeceksiniz. Her WordPress sürümünde varsayılan olarak yüklü gelen Akismet eklentisini örnek verecek olursak;

/public_html/wp-content/plugins/akismet/akismet.php dosyasını açıyoruz.

/**
 * @package Akismet
 */
/*
Plugin Name: Akismet
Plugin URI: http://akismet.com/?return=true
Description: Used by millions, Akismet is quite possibly the best way in the world to <strong>protect your blog from comment and trackback spam</strong>. It keeps your site protected from spam even while you sleep. To get started: 1) Click the "Activate" link to the left of this description, 2) <a href="http://akismet.com/get/?return=true">Sign up for an Akismet API key</a>, and 3) Go to your Akismet configuration page, and save your API key.
Version: 2.5.9
Author: Automattic
Author URI: http://automattic.com/wordpress-plugins/
License: GPLv2 or later
*/

Version: 2.5.9 yerine Version: 999 gibi bir değer girebilirsiniz.

WordPress Eklenti Güncelleme Bildirimlerini Kapatma” hakkında 2 yorum

  1. Teşekkür ederim, çok kolaymış. Takıntılıyım sanıyordum ama benim gibi biirlerini görünce rahatladım. Zırt pırt (1) diye turuncu bildirim görünüyor, bazen gelen yorumu da eklenti uyarısı sanıyorum falan. Kötü bir şey sonuç olarak.

  2. Evet bu güncelleme konusu çoğu amatör kullanıcılarında sıkıntısı sanırım. Kullandıkları temada o kadar düzenleme yapıyorlar çıkan bir eklenti güncellemesi örn: woocommerce yaptıkları tüm işleri boşa çıkarabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir