WordPress Otomatik Resim Küçültme

WordPress Otomatik Resim Küçültme

 

Sizde eğer güçlü bir WordPress kullanıcısı olduğunuzu düşünüyorsanız ve yazılarınıza her resim yüklediğinizde  otomatik olarak aynı resimden 3 küçük resim(thumbnail) ürettiğini şaşkınlıkla görüp sinir oluyorsanız, bu çözüm tam size göre. Zaten ekleyeceğiniz resim dosyalarının ölçülerini net olarak biliyorsanız WordPress’in sizin yerinize küçük resim üretmesine gerek duymuyorsunuzdur, ve FTP dizininde her defasında aynı dosyadan 3 adet dosya olması işleri karıştırabilir.

Teorik olarak aslında bu fikir son derece güzel bir iş yapıyor olabilir, ama ileri düzey kullanıcılar için web hosting alanında gereksiz yer işgal etmesine neden olur. Aşağıdaki resimde yapılması gerekenler net olarak gösterilmiştir.

 

WordPress thumbnail creation disable
WordPress thumbnail creation disable

Yönetim paneline giriş yaptıktan sonra;

Ayarlar>Ortam

Menüsünde “Küçük resmi tam boyutuna göre kırp” seçeneğindeki tiki kaldırıyoruz ve diğer tüm kutulardaki değerleri “0” olarak girip kaydediyoruz.

Artık Ortam Yöneticisini her kullandığımızda  sadece tek boyutta orjinal görselimizi yükleyecektir. Ayrıca /wp-content/uploads klasörü sadece tek olarak yüklenmiş resimler gösterecektir. Bu özellik  2.8 sürümünden bu yana son sürüm dahil hepsinde desteklenmektedir.

WordPress Otomatik Resim Küçültme” hakkında 7 yorum

  1. Merhaba hocam bu işlemi yaptım fakat hala orjinal resmin yanında 150×150 ve 100×150 olarak 2 farklı boyut daha veriyor. Bunun sebebi nedir acaba yardımcı olabilir misiniz?

  2. Kullandığınız bir eklenti yada özel tema kendi özel ihtiyacı için küçük resim üretiyor olabilir. Buradaki ayarlar wordpress’in kendi kullandığı medya ihtiyaçları için geçerlidir.

  3. Merhaba konuyu hortlatır gibi oluyorum fakat bir sorunum var size danışmak istedim.

    WordPress son sürüm kurulu bi websitem var,google supporttan fotoğraf boyutlarıyla ilgili bir uyarı aldım acaba şuan /wp-content/uploads/ klasörümde yüklü olan sitemde sergilediğim fotoğrafların boyutunu nasıl değiştirebilirim acaba yardımcı olabilirmisiniz,ve yaparsam eğer bunu sabit bir şekilde olurmu yeni ekleyeceğim fotoğraflarda buna göre ayarlanabilirmi karışık gibi oldu biraz ama aydınlatırsanız minnettar olurum saygılar sevgiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir