Dropbox Nedir? Kimler Kullanmalı?

 

Bulut Bilişim, size bugünkü sisteminizde ihtiyaç duydugunuz yazılım,donanım,dosya saklama ve barınma gibi temel ihtiyaçların size uzak bir bilgisayardan internet bağlantısıyla sunulmasıdır. Bu teknolojinin en güzel kullanımlarından biri ise Dropbox. Dropbox’u  kısaca dosya paylaşım platformu olarak tanımlayabiliriz. Resim, müzik, döküman yada sık kullandığınız diğer birçok dosyayı Dropbox’a yükleyerek internet erişimi olan herhangi bir cihazdan istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Bu sayede bilgisayarınızda belirlediğiniz bir klasörü Dropbox sunucusu ile eşzamanlayabilirsiniz.

Bu eşzamanlamayı  yapmak hem çok kolay hemde ücretsiz (2 GB’a kadar). Öncelikle yapmanız gereken Dropbox’un sitesine girip bir hesap oluşturmak. Daha sonra sisteminize uygun (Windows/Mac OS X/Linux) yazılımını indirip kurmanız gerekiyor. Uygulama yüklenirken size belirli bir dosya yeri soruyor. Kurulum bittikten sonra o dizindeki  bütün dosyalar otomatik olarak Dropbox hesabınızla eşzamanlanmış olacak. Dosyalarınızı internetten Dropbox sitesine girerek de görebilirsiniz. Ayrıca iPhone, Blackberry, Android için olan uygulamaları telefonunuza yükleyerek dosyalarınıza mobil olarak erişim sağlayabilmenizde mümkün.

 

Bu uygulamayı genel olarak farklı cihazlardan aynı dosyaları düzenlemesi gereken kişiler büyük bir zevkle kullanmalı.(zaten ücretsiz)  Özellikle bilişim, fotoğraf, öğrenciler ve Office Dökümanlarıyla çok sık uğraşan kişiler üşenmeden bu yazılımı kurup denemeliler.

 

Ücretsiz olarak 2GB yer sunan dropbox kapasitenizi isterseniz ücretli olarak artırabilirsiniz. Kapasitenizi artırmanın bir başka yolu ise arkadaşlarınıza Dropbox’u önermek. Her getirdiğiniz kullanıcı için 250 MB yer kazanıyorsunuz (8 GB’a kadar).

Dropbox Nedir? Kimler Kullanmalı?” hakkında 2 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir