WordPress eklenti yükleme/güncelleme işlemlerinde FTP şifre sorma bölümü

WordPress Eklenti Yükleme Ekranı

ftp-baglanti
wordpress plugin eklenti yükleme güncelleme işlemlerinde FTP bilgilerinin sorulması

 

Özellikle paylaşımlı/VPS sunucularda güvenlik gereği  suphp  özelliği açıktır. Suphp özelliği apache sunucularda çalıştırılan php kodlarının ‘nobody’ olarak değil, hesap sahibi olarak çalıştırılmasını sağlar. Bu sayede tehlikeli kod parçacıklarının hangi hesap tarafından çalıştırıldığını görmek mümkün olur. Bu özellik açık olduğunda wordpress eklentilerini yükleme yada güncelleme hatta silme işlemlerinde bile FTP bilgilerimizi girmemiz gerekir. Eğer çok sık eklenti güncelleme yapıyorsanız ve FTP bilgilerini sürekli girmekten bıktıysanız yapmanız gereken şey gayet basit.

WordPress kurulum dizininde yer alan “wp-config.php” dosyasında en alt satıra aşağıdaki kodu ekleyebilirsiniz.

define('FS_METHOD', 'direct');

Genelde birçok WordPress kurulumunda yukarıdaki kodu eklemek sorunumuzu anında çözecektir. Fakat güvenlik önlemleri sıkılaştırılmış ve ek önlemler alınmış sunucularda FTP adresi, Kullanıcı Adı ve FTP Şifresi gibi bilgileri aşağıdaki şekilde tam olarak wp-config.php dosyasına eklememiz gerekir.

 

//*eklenti güncellemelerinde wordpress FTP bilgilerini sormasın*
define('FTP_HOST', 'ftp.siteadiniz.com');
define('FTP_USER', 'FTP_Kullanıcı_Adı');
define('FTP_PASS', 'FTP_Şifreniz');

Eğer sunucunuzda statik IP ve SSL sertifikası yüklü ise ek olarak aşağıdaki kod satırını da yine en alta eklemeniz gerekiyor.

//*Eğer SSL bağlantı kullanıyorsanız aşağıdaki satırı da eklemelisiniz(https)*
define('FTP_SSL', true);

 

WordPress eklenti yükleme/güncelleme işlemlerinde FTP şifre sorma bölümü” hakkında 21 yorum

  1. sunucu tam olarak nasıl hata veriyor yazabilirseniz sevinirim. fakat deneysel olarak wp-config.php dosyanızın altına define(‘FTP_BASE’, ‘/httpdocs/’); kodunu ekleyerek tekrar denemenizi tavsiye ederim. burada /httpdocs/ yerine sunucu ayarınıza göre /public_html/ yazarakda deneyebilirsiniz.

  1. wp-config.php dosyasına müdahale edebilmek için WordPress’in FTP bilgileri ile ulaşabileceğiniz bir sunucuya kurulu olması gerekmektedir.

 1. define(‘FS_METHOD’, ‘direct’); bu çalışmadı fakat bunu silip
  define(‘FTP_HOST’, ‘ftp.siteadiniz.com’);
  define(‘FTP_USER’, ‘FTP_Kullanıcı_Adı’);
  define(‘FTP_PASS’, ‘FTP_Şifreniz’);
  bu ayarları yapınca oldu.. yalnız ilk baştakini silmeyine olmuyor. teşekkürler

 2. Localhost’da wordpress sitemi çalıştırırken aynı şekilde define(‘FS_METHOD’, ‘direct’); satırını ekledim. Tasarım yüklemeleri düzeldi, ancak yine de aşağıdaki şekilde bir uyarı veriyor:

  Warning: An unexpected error occurred. Something may be wrong with WordPress.org or this server’s configuration. If you continue to have problems, please try the support forums. (WordPress could not establish a secure connection to WordPress.org. Please contact your server administrator.) in /Applications/XAMPP/xamppfiles/htdocs/wordpress/wp-includes/update.php on line 120

  1. Hata wordpress update dosyasının wordpress.org adresine bağlanamadığını söylüyor. internet bağlantınızda bir sorun olabilir mi? çünkü localhost kurulumlarında çoğu zaman define(‘FS_METHOD’, ‘direct’); eklemenize bile gerek olmaz. yada internet çıkış portu bir şekilde başka bir yazılım tarafından (örn.Little Snitch) kapatılmış olabilir. Yada XAMMP ayarlarında internet bağlantısını açıp kapatan bir sekme olabilir mi?

 3. Bende şöyle bir hata veriyor
  The update cannot be installed because we will be unable to copy some files. This is usually due to inconsistent file permissions.: wp-admin/includes/update-core.php

  Bunu nasıl çözebilirim.

 4. Hocam eklenti kurarken ve tema kurarken sürekli bu hatayı alıyorum.

  Fatal error: Maximum execution time of 10 seconds exceeded in /home/a8012435/public_html/wp-admin/includes/class-wp-filesystem-direct.php on line 190

  Yardımcı olursanız çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

 5. Merhaba, wordpress te Önceden eklenti yüklemek istediğimde ftp bilgilerini soruyordu ama en son ne yaptım bilmiyorum şimdi eklenti yüklemek istediğimde dizin oluşturamadı diyor ftp bilgilerini sormuyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir