Güvenli Uçuş Hileleri

Son yıllarda seyahatlerde uçakla yolculuk etmek geçte olsa ülkemizde yaygınlaştı. Merak etmeyin uçakla yolculuğun avantajlarından, korkularından bahsetmeyeceğim. Sadece uçak kazası kabuslarınızı kendi imkanlarınızla nasıl asgari düzeye indirebileceğinizi istatistiki olarak anlatmak istiyorum. Ülkemizde yolcu uçağı ile seyahat yaklaşık son 10 yıldır yaygınlaştığı için kullanacağımız veriler maalesef yine Amerikadan olacak. Ama çok farklı olacağını sanmayın çünkü bizde uçaklarımızın çoğunu Amerikadan alıyoruz ve Türkiye’de uçuş koşullarına etkisi açısından 4 iklim varsa Amerika’da 9 iklim mevcut.

amerika-iklim-turleri

Uçak kazalarında nerede oturduğunuz önemli mi?

[su_quote]Söylenti: Nerede oturduğunuzun bir önemi yoktur.[/su_quote]

[su_note note_color=”#F6DD7E”]”Her koltuk en az diğeri kadar güvenlidir.

-Boeing Websitesi[/su_note]

[su_note note_color=”#F6DD7E”]”Bu soru çok eskimiştir. Bu soruya cevap vermenin mantıklı bir yolu olamaz.

-Amerikan Federal Havacılık Dairesi Sözcüsü[/su_note]

[su_note note_color=”#F6DD7E”]”Güvenli koltuk diye birşey yoktur.

-airsafe.com websitesi[/su_note]

GERÇEK: Arka koltuklarda yer ayırtın!

Bir grup meraklı mühendisin Amerika’da 1971 yılından beri gerçekleşen uçak kazalarındaki kurtulma oranlarını bilgisayar yardımıyla incelemelerinin sonucunda aşağıda gördüğünüz resim oluşturulmuş. Veriler Amerikan Ulaşım Güvenliği Kurumu’nun resmi kaza raporlarından derlenmiştir. Resimden anlaşılacağı üzere en pahalı biletlerin satıldığı First Class aslında o kadar da cazip bir tercih değilmiş. En fakirlerle en arkada uçmak her zaman yaşama olasılığınızı artıracaktır:)

hayatta-kalma-ucak

 

Türkiye’deki tüm Havayolu şirketleri  giriş-kayıt yaptırma işlemini (check-in) ücretsiz sunmaktadır. “Camkenarı” ve “arka kabin” de olsun – talebinizi kendi başınıza yapmak için bileti satın aldığınız firmanın websitesi yada mobil uygulaması üzerinden kendi başınıza yapabilirsiniz. Hayırlı ve kazasız yolculuklar…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir